מחלות הקשורות לעודף משקל

מחלות הקשורות בהשמנת יתר / עודף משקל

אנשים בעלי עודף משקל, או שמנים מאוד נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות במגוון מחלות קשות אחרות, שיש להם השפעה שלילית על חייהם. הירידה במשקל באמצעות ניתוח בריאטרי, יכולה לעיתים קרובות, להקל, ובמקרים מסויימים אפילו לטפל בחלק מהמחלות הנפוצות הקשורות לעודף משקל, והשמנת יתר.

סכרת סוג-2

סכרת סוג-2 הינה מחלה הגורמת לרמות גבוהות של סוכר בדם עקב תפקוד לקוי של הורמון האינסולין והתאים המיצרים אותו בלבלב. קרוב ל-90% מן האנשים שאובחנו במחלה נמצאים בקטגוריה של עודף משקל, או השמנת יתר, ובממוצע 1 מכל 4 אנשים בעלי עודף משקל יפתחו סכרת סוג-2 במהלך חייהם.

ירידה במשקל, תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה יכולים למנוע או לעכב את הופעת המחלה, או לחילופין לשפר את תסמיני המחלה ולהביא להפחתה בכמות התרופות הנדרשות. הוכח כי לניתוח בריאטרי יש את היכולת להביא לריפוי מלא של סוכרת סוג-2 במרבית המקרים.

חשב את מדד מסת גופך (BMI )

מדד מסת גופך יקבע, בהתאם להנחיות בינלאומיות, האם אתה מתאים לניתוח הרזיה.

גובה בסמ'

סמ׳

משקל בקג'

קג׳

יתר לחץ דם

משמעות לחץ הדם היא, הלחץ המופעל מזרם הדם כנגד דפנות העורקים שלך. לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם) הינו מסוכן מאחר וזה עלול להוביל לבעיות בריאות חמורות כגון שבץ, לקות השכל (דימנציה), מחלות לב או כליות. אנשים בעלי עודף משקל, או שמנים מאוד נמצאים בסיכון גבוה יותר ליתר לחץ דם בשל גופם הגדול, המאלץ את הלב לפעום חזק יותר כדי לספק דם לכל התאים בגוף. יתר על כך, שומן עודף מביא לחסימה של העורקים, דבר הגורם לנזקים בלב, בכליות ובמוח. ניתוח לירידה במשקל לעיתים קרובות מוביל לירידה משמעותית ביתר לחץ הדם, אך לטווח הארוך, אורח החיים חשוב לשמירה על לחץ הדם ברמה תקינה.

כולסטרול גבוה
רמות גבוהות של כולסטרול בדם יכולות להעלות את הסיכון להתפתחות של מחלות כלי דם ועלולות לפגום בעורקים המובילים דם למוח ולגפיים.
עודף משקל יחד עם חוסר פעילות גופנית,עישון, צריכת אלכוהול מופרזת וגנטיקה הם גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות כולסטרול גבוה. שינויים באורך החיים וניתוחים להורדה במשקל יכולים להביא לשיפור משמעותי ברמות כולסטרול ולהפחתה של הסיכונים הקשורים.
מחלות לב וכלי דם

מחלות לב וכלי דם פוגעות בלב ובעורקים המובילים את הדם. ביניהם, מחלות לב ושבץ, שהינם הגורמים המובילים לתמותה ברחבי העולם. שבץ הוא הפרעה בזרימת הדם אל המוח, המובילה למוות של תאי מוח. מחלות לב מכסות מגוון רחב של בעיות שתוצאתן בעיות בקצב הלב, התקף לב, כאבים בחזה ואי ספיקת לב. אנשים הסובלים מעודף משקל נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות כלי דם בשל נוכחות משותפת של הסיבות העיקריות להן – יתר לחץ דם, רמות סוכר וכולסטרול גבוהות. ירידה במשקל המושגת באמצעות ניתוח בריאטרי, מובילה לעיתים קרובות לשיפור השליטה בגורמים אלה, ובכך להפחתה משמעותית בסיכון להתפתחות מחלת כלי דם.

דום נשימה בעת שינה

דום נשימה בעת שינה מתבטא בהפסקת הנשימה במהלך השינה, לעיתים מספר פעמים. תופעה זו עלולה לגרום למחסור בחמצן במוח ובגוף, דבר המוביל לסיבוכים חמורים יותר. השמנת יתר היא הגורם העיקרי לתופעת דום הנשימה בעת השינה, הנובעת משומן עודף באזור הצוואר, שמביא להצרת דרכי הנשימה, חסימתם או לדלקת.

אנשים היורדים במשקל בעקבות ניתוח בריאטרי, לרוב נפטרים מתופעה זו בשל ירידת נפח הצוואר והפחתה בדלקות.

אסטמה (קצרת)

אסטמה, או קצרת, הינה דלקת כרונית בדרכי הנשימה בריאות, הגורמת לקוצר נשימה בנוסף לתסמינים אחרים. הסיכון להתפתחות קצרת גובר בעקבות השמנת יתר, בשל העובדה ששומן עודף בחזה ובריאות מפחית את קיבולת הריאה, מונע חילוף חמצן תקין וגורם לדלקות בנאדיות הריאה.

הוכח כי ניתוח בריאטרי ואיבוד המשקל כתוצאה ממנו, מביא להפחתה בדלקות מערכתיות, משפר את תפקוד מעברי האוויר, ובאופן כללי מביא לשליטה במחלת הקצרת ולאיכות חיים טובה יותר.

מחלת הכבד השומני

מחלת הכבד השומני נגרמת בעקבות הצטברות של שומן ברקמת הכבד. אם התקדמות המחלה אינה נשלטת, המחלה תביא בסופו של דבר לפגיעות נוספות כגון אי ספיקת כבד, שחמת הכבד ואף לסרטן הכבד. כל זאת יכול לקרות אף ללא התרומה של שתייה מופרזת של אלהוכול, ובשל הקשר לעמידות לאינסולין, לעיתים קרובות מחלת הכבד השומני תתגלה אצל חולים סוכרתיים. השמנת יתר הינה בין גורמי הסיכון העיקריים למחלת הכבד השומני כאשר 3 מתוך 4 אנשים הסובלים מהשמנת יתר יחלו במחלה. נכון להיום, הטיפול היעיל ביותר במחלה הינו ירידה מתמשכת ויציבה במשקל, הניתנת להשגה באמצעות ניתוח בריאטרי, ותיקון הרמות הגבוהות של סוכר בדם וכולסטרול.

דלקת פרקים (ארתריטיס)

דלקת פרקים הינה שם כולל למחלות ודלקות מפרקים הגורמים לכאבים עזים ובעיות ניידות. המפרקים המושפעים מכך הם לרוב הברכיים, האגן והגב התחתון. עודף משקל תורם משמעותית לדלקת פרקים בשל המשקל הרב הנתמך על ידי המפרקים. בממוצע, אחד מכל שלושה אנשים בעלי עודף משקל יסבול מסוג כל שהוא של דלקת פרקים. בעוד פעילות גופנית סדירה הוכחה כמפחיתת כאב, משפרת גמישות ומונעת דלקת פרקים, הירידה במשקל תוריד את הלחץ על המפרקים באופן משמעותי, תביא להפחתה בדלקות ולשיפור בתסמינים.

סרטן

סרטן הינה מחלה הנגרמת על ידי צמיחה חריגה ובלתי נשלטת של תאים בחלקים מסויימים של הגוף. קיים קשר בין הסיכון המוגבר להתפתחות סוגים שונים של סרטן לבין השמנת יתר. הסיכון כולל את סרטן הכליות, הלבלב, בלוטת התריס, שד, כיס מרה, שחלות, רירית הרחם, והמעי הגס. עודף משקל, או השמנת יתר עלולים להגביר את הסיכון לפיתוח מחלה אונקולוגית דרך דלקות כרוניות, גורמים הורמונליים, עמידות לאינסולין או שינויים בתפקוד המערכת החיסונית. אף על פי שיש לקחת בחשבון את גורמי הסיכון האישיים, ירידה במשקל המושגת באמצעות ניתוח בריאטרי, עשוייה בוודאות להפחית את הסיכויים המוגברים לחלות בסרטן. 

מחלת כליות

מחלת הכליות מתפתחת כאשר הכליות פגומות ואיבדו את יכולתן לסנן דם ולשלוט בלחץ הדם באופן תקין. דבר זה יכול לגרום להצטברות של שאריות פסולת בגוף והגברת הסיכון לבעיות מזיקות נוספות. השמנת יתר קשורה לעליית הסיכון למחלת כליות והתפתחות מהירה יותר של תסמיני המחלה. הורדה במשקל תוביל לשמירה על כליות בריאות לאורך זמן וכן להשפעה מועילה לאלה שכבר סובלים ממחלת כליות.

בעיות פוריות

מעבר לאי-פוריות, בעיות פוריות כוללות מגוון סיבוכים כגון סיבוכים בעת הריון, סכרת הריונית, בעיות במחזור החודשי לנשים ובעיות תפקוד מיני או ספירת זרע נמוכה אצל גברים. בעיות בבריאות מינית עלולות להוביל להפרעות פסיכולוגיות המשפיעות על תחושת הרווחה הכללית והחיים החברתיים. 

סיכון מוגבר להתפתחות בעיות אלה קשור לתופעת משקל היתר וההשמנה.

דבר זה נובע בעיקר בעקבות סיבוכים של סוכר גבוה בדם, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, השפעות הורמנליות או בעיות לב וכלי דם המונעות זרימת דם תקינה לכל האיברים. הליכים להורדה במשקל נחשבים כאמצעי יעיל לשיפור תנאים אלה, ומבטיחים בריאות טובה יותר של המטופלים והמשפחות שיהיו להם בעתיד.

בריחת שתן

מצב של בריחת שתן משפיע על איכות החיים ותחושת הרווחה באמצעות נזילה בלתי רצונית של שתן, לעיתים תוך כדי צחוק או שיעול. תופעה זו נפוצה יותר אצל נשים מאשר גברים. השמנת יתר ידועה כגורם סיכון לתופעה זו, יתכן בשל משקל כבד ולחץ על שלפוחית השתן. התערבות מתאימה להורדה במשקל יכולה להביא לירידה משמעותית בתסמינים, ובמרבית המקרים לריפוי מלא.

 

גלילה לראש העמוד