סוגי הניתוחים

ההחלטה לעבור ניתוח בריאטרי הינה החלטה עצומה, ומשנת חיים, ואנו הינו רוצים כי תרגישו בטוחים, ומיודעים על התהליך. פה תוכלו ללמוד על ההליכים הרפואיים שאנו מציעים באופן מפורט יותר.

ניתוח שרוול קיבה

ניתוח שרוול קיבה, המכונה לעיתים גם כריתת קיבה חלקית, מקטין את הקיבה בכ-25% מגודלה המקורי. קיבה קטנה יותר, משמעותה תיאבון מופחת, תחושת שובע מהירה יותר מה שמבטיח ירידה יציבה במשקל. הניתוח מבוצע על הקיבה בלבד, מבלי לגעת במעי.

ההליך כולל הסרה של שני שליש מן הקיבה לאורכה, כך שבמקום להיראות כמו כיס, הקיבה תיראה כצינור ארוך או שרוול של חולצה. צינור הקיבה המוקטן נשאר מחובר למעי, מה שמבטיח תהליך עיכול תקין וספיגה נאותה של חומרים מזינים.

ניתוח שרוול קיבה, יכול להתבצע כהליך יחידי או כשלב ראשוני בניתוח מעקף קיבה. לרוב בניתוח זה, קיים פוטנציאל מופחת יותר לסיבוכים מאשר בניתוח מעקף קיבה.

ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבתי, מקדם ירידה במשקל על ידי הפחתה משמעותית בגודל הקיבה ובכך מאפשר אכילת כמויות קטנות של מזון בכל ארוחה.

הליך זה מתבצע בשני שלבים: חלוקת הקיבה ושחזור של מערכת העיכול.

ראשית, אנו יוצרים כיס קטן בגודל אגודל מחלקה העליון של הקיבה, באמצעות שדכן סיכות כירורגי. הליך זה מנטרל חלק גדול מן הקיבה.

לאחר מכן, המעי הדק מחולק לשני חלקים – קצה אחד מתחבר לכיס הקיבה ואת חלקו השני, שעדיין מחובר לחלק הקיבה שכעת מנוטרל, מחברים מחדש למעי הדק כדי לאפשר ניקוז של מיצי הקיבה.

בהליך זה, המזון עוקף את מרבית הקיבה וחלק מן המעי הדק. בכך מפחית את צריכת המזון ומפריע לספיגת הקלוריות.

ניתוח מיני מעקף קיבה

Mini Gastric Bypass

ניתוח לולאת האומגה – או – מיני מעקף קיבתי, הינו חלופה פשוטה יותר להליך מעקף קיבתי. ניתוח זה הינו ברמת סיכון נמוכה יותר, בעל סיכוי נמוך יותר לסיבוכים ועם הזדמנות גדולה יותר לירידה יציבה ומתמשכת במשקל.

ההליך מורכב משני שלבים: הפחתה בגודל הקיבה, השקתו של המעי הדק וחיבורו לכיס הקיבה שנוצר.

ראשית, מנתקים את חלקה השמאלי של הקיבה מן הבטן ומשאירים צינור דק וארוך. לאחר מכן, לולאה של המעי הדק מורמת למעלה ומחוברת לצינור הקיבה. הליך זה עוקף את חלקו העליון של המעי ועדיין מאפשר ניקוז של מיצי העיכול מחלקה המופרד של הקיבה.

להליך מיני מעקף קיבתי, יש השפעה דומה לניתוח מעקף קיבתי סטנדרטי, אך עם כמחצית מכמות הסיכויים לסיבוכים.

ניתוח מתקן

לעיתים קרובות, כאשר בוחרים לעבור ניתוח בריאטרי, ועוקבים באדיקות אחר התוכנית שנקבעה לאחר הניתוח, מאבדים כמות משמעותית במשקל ושומרים על משקל זה. עם זאת, יש מקרים בהם ההליך לא הוביל לירידה במשקל לה קיוו המטופל והמנתח. בנוסף, בעיות נוספות כגון בקע או אבנים בכיס המרה יכולות לצוץ. בשל סיבה זו, בסופו של דבר, אחוז מסויים מהניתוחים הבריאטרים יצריך ניתוח מתקן.

במקרים בהם שוקלים הליך תיקון לניתוח בריאטרי, יש להחליט אם ההליך יעבוד, ומהם הסיכונים המובאים בהליך ניתוחי נוסף זה. יש מספר גורמים המסייעים בהחלטה זו:

מתי והיכן בוצע הניתוח הראשוני;

סוג ההליך שבוצע על המטופל;

רמת הניסיון של המנתח בעת הניתוח;

ההנחיות שניתנו לחולה לאחר הניתוח הראשוני;

היסטוריית הירידה במשקל לאחר הניתוח הראשוני;

היסטוריית הסיבוכים שנתגלו לאחר הניתוח הראשוני.

סוגי הניתוחים המתקנים:

  • טבעת למיני מעקף – ניתוח הסרת הטבעת וביצוע מיני מעקף.
  • שרוול למעקף – ניתוק הקיבה כ-15 ס"מ מן הוושט, כריכת שרידי הקיבה וחיבורם למעי הדק.

חשב את מדד מסת גופך (BMI )

מדד מסת גופך יקבע, בהתאם להנחיות בינלאומיות, האם אתה מתאים לניתוח הרזיה.

גובה בסמ'

סמ׳

משקל בקג'

קג׳

לבדיקה כיצד ניתוח לירידה במשקל יכול לסייע לך

גלילה לראש העמוד