שאלות נפוצות

התייעצות עם דיאטנית לאחר הניתוח

לאחר הניתוח, תוכל/י לאכול רק כמויות קטנות מאוד בכל פעם, ויהיה עליך ללמוד הרגלי אכילה חדשים לחלוטין. כדי להימנע ממחסור תזונתי, עליך להקפיד לעקוב אחר ההמלצות שקיבלת מאת הדיאטנית לשליטה מתוכננת. בסוף חלק זה, תוכל/י למצוא מידע תזונתי והנחיות מעקב לאחר הניתוח.

אין זה מומלץ לעבור לשלב התזונתי הבא טרם זמנו בשל הסיכון לסיבוכים. הקיבה המוקטנת החדשה שלך, צריכה את הזמן הנחוץ להתרגל למזונות חדשים.

את משקאות החלבונים אפשר לשתות במגוון צורות. ניתן לדללן בחלב או במיץ. לערבל את המשקה יחד עם פירות לשייק, או להקפיא אותם ולאכול אותם כגלידה. אין להשמיט תוספי חלבון מאחר והם חשובים לבנייה ולתחזוקה של השרירים, הרקמות והאיברים בגוף.

ניתן להחליף את החלב ב:

שוקו ללא סוכר;

יוגורט דל שומן או משקאות יוגורט ללא סוכר;

חלב דל לקטוז;

חלב סויה (שים לב לתכולת הסוכר במשקאות הוניל והקקאו).

זה נפוץ לחוות ירידה בתיאבון. כאשר אינך יכול/ה לאכול מספיק, חשוב ביותר לתעדף את החלבונים – משקאות חלבון, חלב, יוגורט, גבינה, בשר, עוף ודגים. החלבונים הם אבני הבניה של הגוף ונחוצים לתחזוקה ובנייה של השרירים, הרקמות והאיברים.

לא מומלץ לשתות אלכוהול בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. הימנעות מאלכוהול מפחיתה את הסיכון לסיבוכים ותופעות לוואי שליליות. בנוסף, מרבית האנשים ירגישו את השפעת האלכוהול מהר מאוד מאחר והאלכוהול מגיע במהירות למעי הדק ונספג מהר יותר מאשר לפני הניתוח. שתו בהתאם, וראשית נסו כמויות קטנות בסביבה בטוחה על מנת לגלות בכמה אלכוהול אתם מסוגלים לעמוד. אלכוהול גם מכיל כמות גדולה של קלוריות, ולכן צריכתו צריכה להיות מוגבלת בכל מקרה.

לאחר הניתוח, את/ה יכול/ה לשתות נוזלים ממש לקראת הארוחה, ולא לפני שעברו לפחות 30 דקות מסיומה. שתיה בזמן הארוחה תגרום למזון לעבור במהירות דרך הקיבה, מה שיוביל לעליה במשקל מאחר ותחושת הרעב תחזור לאחר זמן קצר. שתיה בזמן הארוחה גם יכולה לגרום לאי נוחות. רק מטופלים עם תיאבון מופחת הנאבקים להאט את הירידה במשקל, מתבקשים לשתות בזמן הארוחה מאחר וזה עוזר להם לאכול יותר קלוריות.

התשוקה למתוק בהחלט עשוייה לחזור, אך הניתוח מהווה הזדמנות עבורך לשלוט ברצון זה. מאחר ובמזונות מתוקים יש כמות רבה של קלוריות, צריכה מופרזת עלולה להוביל להפחתה בקצב הירידה במשקל ואף להביא לעלייתו. כאשר עולה הרצון העז למתוק, שקול/י ממתקים מופחתי קלוריות, פירות, לכסניות ללא סוכר, מסטיק ללא סוכר, וכו'.

את/ה יכול/ה להוריד אפליקציות מותאמות לאנדרואיד או לאייפון כגון:
"Lifesum" או "My Fitness Pal".

אנשים רבים מוצאים שקשה להם לשתות מים. לעיתים קרובות זה עוזר להוסיף למים מעט "חומציות" כגון לימון, ליים או פרוסות תפוז. כמו כן זה עוזר אם המים באים בצורת קפה, תה או מיץ ללא סוכר.

ויטמינים ומינרלים לאחר הניתוח

לאחר הניתוח במיוחד, קיים סיכון למחסור בויטמינים, מינרלים וחלבונים, מאחר והינך סופג פחות, בשל העובדה כי המעיים שלך "חוברו" מחדש. המחסור מתבטא במיוחד בערכי הברזל, ויטמין B, סידן ואבץ. בשל כך, מאוד חשוב לעקוב אחר הוראות הדיאטנית ולבצע בדיקות דם תקופתיות לשאר ימי חייך. על מנת להימנע ממחסור, אנו ממליצים גם לקחת בנוסף תוספי מולטי-ויטמין ומינרלים, טבליות ברזל, ויטמין D וויטמין B-12. תינתן לך המלצה על מבחר התרכובות הקיימות, וינתנו לך מרשמים מתאימים. רמות הויטמינים והמינרלים שלך בגוף חייבות להיבדק באמצעות בדיקות דם תקופתיות לשאר ימי חייך.

המחסור בברזל הינו מצב החסר הנפוץ ביותר בעולם, וכך גם לאחר ניתוח להורדה במשקל. במיוחד לאחר ניתוח מעקף קיבה, ספיגת הברזל אינה יעילה כבעבר, ולכן קיים הסיכון למחסור בברזל.

המחסור בברזל הוא פחות נפוץ לאחר ניתוח שרוול קיבה, אך אם הינך צורך מזון באופן שאינו מאוזן, ו/או אוכל מעט מאוד בשר ומוצרי דגנים, גם אתה תהייה בסיכון לרמות ברזל נמוכות. בניתוח מעקף קיבה, המחסור בברזל נפוץ יותר אצל נשים בגיל הפוריות.

לאחר ניתוח מעקף קיבה, או מיני מעקף, ספיגת הסידן יורדת. בשל כך יש צורך בתוסף סידן לשאר ימי חייך, גם אם בדיקות הדם שלך חוזרות תקינות. אם הינך צורך מעט מידי סידן בדיאטה שלך, עצמותיך ישתמשו בסידן שבהן כדי לשמור על רמות סידן תקינות בדם, מה שהופך את עצמותיך לשבירות. גם בדיקות דם המראות רמות סידן תקינות, לא בהכרח מעידות על צריכה תקינה של סידן.

גם רמות ויטמין D יורדות לתמיד לאחר ניתוח מעקף קיבה. צריכה נמוכה של ויטמין D, מפחיתה את כמות הסידן במעי.  מחסור בויטמין D וסידן יכולים בסופו של דבר להוביל לאיבוד מסת עצם. המחסור בויטמינים אלה עלול לגרום גם לכאבי שרירים, עייפות יתר, וסיכון מוגבר לדיכאון.

לאחר ניתוח שרוול קיבה, תספוג את אותם כמויות של סידן וויטמין D כבעבר. אך במידה ואתה אוכל או שותה פחות מחצי ליטר של מוצרי חלב ביום, מומלץ לקחת תוסף סידן יחד עם ויטמין D.

מומלץ לכל אדם שעבר ניתוח מעקף קיבה, מיני מעקף קיבה או ניתוח שרוול, לקחת תוסף 12B בצורת כדורים או לחלופין בזריקה כל שלושה חודשים ואף לעיתים קרובות יותר במידת הצורך.

פעילות גופנית לאחר הניתוח

לאחר הניתוח תוכל/י לעשות הליכות או לרכב על אופניים. פעילות גופנית מאומצת יותר ניתן לעשות רק לאחר שעברו כ-4 שבועות.

במשך 4-6 שבועות לאחר הניתוח, שים/י לב כי אינך גורם/ת לכאב במקום הניתוח. שחיה מותרת לאחר כ-4 שבועות כאשר פצע הניתוח והעור החלימו. יש לדחות את אימון שרירי הבטן גם לכ-4 שבועות לאחר הניתוח.

השינוי בהרגלי הפעילות הגופנית שלך חשוב מאוד בכדי להוריד את כמות המשקל הרצויה, וקריטי לשימור הירידה במשקל בטווח הארוך. זהו רעיון טוב להבין מה הן האפשרויות לפעילות גופנית באזור מגוריך לפני הניתוח. הגדר/י יעדים ריאליים לטווח הקצר, למשל ½ שעה ביום, והגבר זאת בהדרגה. מומלץ להתחיל עם הליכה, רכיבה על אופנים ושחיה, מאחר וניתן להפעיל קבוצות שרירים שאינם מערבים את הפרקים והברכיים. חשוב ביותר כי תתחיל את הפעילות הגופנית שלך עם משהו שהינך חש שהוא כיפי ומרגש. וודא כי אתה מוצא את הקצב הנכון לך בחיים כדי להתמיד בפעילות גופנית.

מאוחר יותר, אימוני כוח הם רלוונטים מאחר ועליך להבטיח כי כל קבוצות השרירים שלך מאומנות. היתרון של אימון כוח נמצא בעובדה כי הוא מהדק ובונה שרירים וכן מביא לשריפת קלוריות בזמן ולאחר האימון.

בנוסף לפעילות המתוכננת, שקול/י גם את האפשרויות להגברת הפעילות הגופנית בחיי היום יום. לדוגמא, להמיר נסיעות קצרות ברכב בהליכה רגלית או בנסיעה באופנים. עלה במדרגות במקום במעלית. אפילו שינויים קטנים יכולים להביא תוצאות מצויינות. זכור שכאשר אתה משיג את מטרותיך, תגמל את עצמך בכל דבר שאינו מזון. לדוגמא, ספר טוב, בגדים חדשים, עיסוי מפנק וכו'.

תוכל/י לחזור לפעילות מינית מיד לאחר הניתוח. יש לקחת בחשבון כי גלולות למניעת הריון אינן בטוחות לאחר הניתוח מאחר והן אינן נספגות ברמה הנדרשת. רבות מהמטופלות שלנו בוחרות בהתקן תוך רחמי. אנו ממליצים להתייעץ עם הרופא המטפל בנושא. הפרעות במחזור החודשי הן נורמליות לאחר הניתוח.

בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח, תוכלו להרים עד 5 קג' בכל יד. לאחר שבועיים ניתן להגדיל את העומס בהדרגה במשך 4 שבועות עד לדרגה נורמלית. עם זאת, הימנעו מהרמת משאות כבדים מאוד במהלך ששת השבועות הראשונים.

חשב את מדד מסת גופך (BMI )

מדד מסת גופך יקבע, בהתאם להנחיות בינלאומיות, האם אתה מתאים לניתוח הרזיה.

גובה בסמ'

סמ׳

משקל בקג'

קג׳

לבדיקה כיצד ניתוח לירידה במשקל יכול לסייע לך

גלילה לראש העמוד